Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 17. května 2022 Aneta

Proč děti fetují?

27. 05. 2014 14:11:42
Myslel jsem, že na takovéto téma nebudu nikdy psát, ale nemůžu si pomoct. Četl jsem tady někde na blogu článek odsuzující feťáky. A protože v dospělosti začne fetovat jen málokdo (už jsme přeci jen o trochu víc odolní proti manipulaci okolí a máme víc informací), beru to jako útok na děti, co fetují.

zdroj: idnes.cz

Často se s takovými dětmi setkávám při práci ve výchovném ústavu. Ne všichni mladiství delikventi mají samozřejmě zkušenost s drogami, ale je jich dost. A musím předeslat, že všichni mají můj hluboký a neskonalý obdiv. Ne proto, že fetují, ale proto, že stále ještě žijí.

Vzpomínám si, když jsem byl hodně malý, jak pro mě maminka s tatínkem byli bohové, kteří mají ve všem pravdu a všechno ví. Byl jsem třeba celý večer smutný, když jsem přinesl špatnou známku ze školy, musel jsem si nacpat pod tepláky na zadek polštářek a dostal jsem vařečkou. Sice jsem to vůbec necítil, ale stejně mě to mrzelo. Nebo když moje máma přišla unavená z práce a neměla na mě zrovna náladu. Příšerné. Nebo když mi vynadali, to znamená, že mi otevřeně řekli "Dane, tohle se nedělá". Občas jsem i brečel.

Nyní, už v dospělosti, se tomu samozřejmě směju. Nyní, už v dospělosti, poslouchám příběhy o tom, jak když byl ten kluk stejně starý jako tenkrát já, otec mu přelámal nos, skopal ho a pak zavřel na noc do prádelníku. Za to, že mu nestihl vyprat ponožky. Nebo když maminka prostitutka zjistila, jak výhodně se dá její nezletilý syn prodávat zahraničním sex turistům. A nemůžu si pomoct porovnávat toto se svým dětstvím. No upřímně, i teď ve čtyřiceti letech a spoustou zkušeností, kdyby mě někdo prodal zahraničnímu turistovi, asi by se můj citový život velmi výrazně změnil. Co by se stalo, kdyby tohle udělala má bohyně maminka, když jsem jí ještě naprosto uctíval, to nedokážu ani domyslet.

Možná to trochu přeháním, možná mé zkušenosti s feťáky jsou jednostranně zaměřené. Samozřejmě se mezi nimi najdou i tací, kteří samou nudou a přepychem nevěděli, co dělat, až si našli drogu.

Každopádně vždy, když někoho takového potkán třeba na ulici, tak kromě úvodního strachu "doufám, že mi nic neudělá", zároveň přemýšlím o tom, že o tom člověku vůbec nic nevím a že možná, kdybych věděl, tak bych k němu cítil stejný respekt a obdiv jako k těm dětem z výchovných ústavů. Jednoduše proto, že přežily mnou nemyslitelné. A že pak ještě začaly brát drogy? To mi přijde jako vyčítat polnímu lékaři, že píchnul za války morfin vojákovi, kterému právě mina utrhla nohu, aby netrpěl, než zemře.

Každopádně ať už ty děti začaly s důvodu psychického teroru, nebo naopak luxusu a přepychu nebo z jakéhokoli jiného důvodu, většinou tam vidím jedno společné – neměli jsme na ně čas a náladu. My dospělí, kteří často váháme mezi dětmi a kariérou nebo svými koníčky. Netvrdím, že bych byl lepší, jen vždy pocítím takovou zvláštní averzi vůči těm, kdo na feťáky pohlíží svrchu, komu vadí, kdo s nimi nemá trpělivost a tvrdí, že se ho to netýká.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Daniel Cícha | úterý 27.5.2014 14:11 | karma článku: 33.73 | přečteno: 5772x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Bohumila Truhlářová

Proč na ty ´nahoře´ nikdo nemůže a proč za nic nezodpovídají

Co je nám platné, že soud rozhodl o nezákonnosti nařízení, která na nás byla před pár měsíci navalena a k jejichž dodržování jsme byli nuceni? K čemu nám je rozhodnutí soudu, že nařízení (třeba nošení roušek a další) nesměla

17.5.2022 v 14:14 | Karma článku: 12.76 | Přečteno: 228 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Co na nás ženy milují #1 - Pravdivost

Poslední scéna filmu The King, mladý král těsně před svatbou říká svojí budoucí manželce - chci po tobě jednu jedinou věc - vždycky mi říkej pravdu. Mimochodem moc dobrý film, podívejte se na něj. To samé od nás chtějí i ženy.

17.5.2022 v 12:27 | Karma článku: 4.10 | Přečteno: 126 | Diskuse

Josef Prouza

Jak mě podezřívali, že peru prachy pro ruský oligarchy

To máte dneska hned. A octnete se v oligarnizónu, vězení pro podezřelý. A jen tak se z něj nedostanete. -Tak pro koho jsme prali prachy, mladej? Pro Abramoviče, Usmanova, Děripasku? Nebo rovnou pro Putina? Nežvaň a klop!

17.5.2022 v 9:27 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 1866 | Diskuse

Karel Trčálek

Čech zavražděný na Ukrajině žoldáky z NATO není pro mě ani hrdina, ani vlastenec!

Doufám, že ti dva exoti Zeman a Fiala mu udělí nějaké státní vyznamenání. To by pak Jarek Nohavica musel Zemanovi vrátit to svoje

17.5.2022 v 9:23 | Karma článku: 20.80 | Přečteno: 591 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K evakuaci ukrajinských vojáků z Azovstalu

Se stísněnými pocity čtu zprávy o hrůzostrašných poměrech, které panují v komplexu Azovstal v Mariupolu. Ti obránci tam zažívají skutečné peklo na zemi. A ještě stísněnější pocity mám při představě, co je čeká po evakuaci.

17.5.2022 v 8:34 | Karma článku: 21.32 | Přečteno: 590 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1348

Po studiu jsem přibližně 15 let působil v managementu střední české firmy. Nyní se zaměřuji převážně na osobnostní rozvoj, poradenství, vedení lidí, změnové projekty jednotlivců i firem, koučování a terapii.

Více info na Daniel.Cicha a CitimSeDobre.cz

Najdete na iDNES.cz