Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Proč děti fetují?

27. 05. 2014 14:11:42
Myslel jsem, že na takovéto téma nebudu nikdy psát, ale nemůžu si pomoct. Četl jsem tady někde na blogu článek odsuzující feťáky. A protože v dospělosti začne fetovat jen málokdo (už jsme přeci jen o trochu víc odolní proti manipulaci okolí a máme víc informací), beru to jako útok na děti, co fetují.
 zdroj: idnes.cz

Často se s takovými dětmi setkávám při práci ve výchovném ústavu. Ne všichni mladiství delikventi mají samozřejmě zkušenost s drogami, ale je jich dost. A musím předeslat, že všichni mají můj hluboký a neskonalý obdiv. Ne proto, že fetují, ale proto, že stále ještě žijí.

Vzpomínám si, když jsem byl hodně malý, jak pro mě maminka s tatínkem byli bohové, kteří mají ve všem pravdu a všechno ví. Byl jsem třeba celý večer smutný, když jsem přinesl špatnou známku ze školy, musel jsem si nacpat pod tepláky na zadek polštářek a dostal jsem vařečkou. Sice jsem to vůbec necítil, ale stejně mě to mrzelo. Nebo když moje máma přišla unavená z práce a neměla na mě zrovna náladu. Příšerné. Nebo když mi vynadali, to znamená, že mi otevřeně řekli "Dane, tohle se nedělá". Občas jsem i brečel.

Nyní, už v dospělosti, se tomu samozřejmě směju. Nyní, už v dospělosti, poslouchám příběhy o tom, jak když byl ten kluk stejně starý jako tenkrát já, otec mu přelámal nos, skopal ho a pak zavřel na noc do prádelníku. Za to, že mu nestihl vyprat ponožky. Nebo když maminka prostitutka zjistila, jak výhodně se dá její nezletilý syn prodávat zahraničním sex turistům. A nemůžu si pomoct porovnávat toto se svým dětstvím. No upřímně, i teď ve čtyřiceti letech a spoustou zkušeností, kdyby mě někdo prodal zahraničnímu turistovi, asi by se můj citový život velmi výrazně změnil. Co by se stalo, kdyby tohle udělala má bohyně maminka, když jsem jí ještě naprosto uctíval, to nedokážu ani domyslet.

Možná to trochu přeháním, možná mé zkušenosti s feťáky jsou jednostranně zaměřené. Samozřejmě se mezi nimi najdou i tací, kteří samou nudou a přepychem nevěděli, co dělat, až si našli drogu.

Každopádně vždy, když někoho takového potkán třeba na ulici, tak kromě úvodního strachu "doufám, že mi nic neudělá", zároveň přemýšlím o tom, že o tom člověku vůbec nic nevím a že možná, kdybych věděl, tak bych k němu cítil stejný respekt a obdiv jako k těm dětem z výchovných ústavů. Jednoduše proto, že přežily mnou nemyslitelné. A že pak ještě začaly brát drogy? To mi přijde jako vyčítat polnímu lékaři, že píchnul za války morfin vojákovi, kterému právě mina utrhla nohu, aby netrpěl, než zemře.

Každopádně ať už ty děti začaly s důvodu psychického teroru, nebo naopak luxusu a přepychu nebo z jakéhokoli jiného důvodu, většinou tam vidím jedno společné – neměli jsme na ně čas a náladu. My dospělí, kteří často váháme mezi dětmi a kariérou nebo svými koníčky. Netvrdím, že bych byl lepší, jen vždy pocítím takovou zvláštní averzi vůči těm, kdo na feťáky pohlíží svrchu, komu vadí, kdo s nimi nemá trpělivost a tvrdí, že se ho to netýká.

Autor: Daniel Cícha | úterý 27.5.2014 14:11 | karma článku: 33.73 | přečteno: 5766x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Miroslav Gruner

Koronavirus zvesela a naděje. Z Lán i ze Strakovky. Taky laciný zájezdy do Itálie letos!

Koronavirus přinese radost jak premiérovi, protože asi bude možno tím pádem snadno zakázat demonstrace Milionu chvilek, to ze zdravotně-preventivních důvodů. A ovšem i naději mnoha zlým ošklivým nepřátelům churavějícího Miloše Z.

25.2.2020 v 14:57 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 337 | Diskuse

Ladislav Větvička

Pubertalni Pirati namalovali kosočtverec na vrata a fčil si tleskaju, jak su dobři

Jak male děcka. Tajak zme my malovali kosočtverce susedum na vrata, když nas vyhaňali ze zahrady, bo zme kradli kobzole do ohňa, tak samo se zachovali prašti radni.

25.2.2020 v 14:14 | Karma článku: 41.13 | Přečteno: 1788 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Česko prý má pandemický plán, bude nám ale něco platný…?

Dle slov našeho pana ministra zdravotnictví je naše země na případnou výzvu zvanou koronavirus, údajně připravena. Máme prý pandemický plán...

25.2.2020 v 11:51 | Karma článku: 35.25 | Přečteno: 1649 | Diskuse

Jiří Turner

Budeme mít symbol rekatolizace i symbol odporu proti putinizaci!

V brzké době bude na Staroměstském náměstí znovupostaven Mariánský sloup a náměstí před ruskou ambasádou ponese jméno Borise Němcova, který byl za svého života neoficiálním „předsedou fanklubu“ Vladimira Vladimiroviče.

25.2.2020 v 11:23 | Karma článku: 14.13 | Přečteno: 414 | Diskuse

Jan Bartoň

Čínská chřipka sto let od španělské

Světová pandemie tak zvané španělské chřipky probíhala v letech 1918 až 1920. I ona měla ale pravděpodobně původ v Číně a v českých zemích si vyžádala desítky tisíc obětí.

25.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 30.88 | Přečteno: 3777 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1310

Po studiu jsem přibližně 15 let působil v managementu střední české firmy. Nyní se zaměřuji převážně na osobnostní rozvoj, poradenství, vedení lidí, změnové projekty jednotlivců i firem, koučování a terapii.

Více info na Daniel.Cicha a CitimSeDobre.cz

Najdete na iDNES.cz