Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Jaký je smysl života?

6. 05. 2014 21:16:55
Já vím, trochu odvážná otázka. Rozhodně se nechci pouštět do hlubokých filozofických úvah. Chci to vzít hodně zkrátka a prakticky. Inspirovala mě k tomu odpověď mého učitele angličtiny, rodilého Brita, který na otázku po smyslu života odpověděl naprosto upřímně "Survive" - tedy přežít. A nejhorší na tom zážitku pro mě bylo to, že si to i po následné palbě mých otázek obhájil, bez zaváhání. Sice má trochu jinou mentalitu, než je typická česká, ale přece chci tu myšlenku rozvinout.

Spousta lidí (včetně mě) totiž ještě stále hledá smysl života někde jinde. Z mého pohledu je tím nejhorším "vydělávání peněz". Sice se jen málokdo odváží říct upřímně nahlas "mým smyslem života je vydělávání peněz", ale lidé to často s cílem oklamat sebe i ostatní zaobalí do velmi šikovných řečnických obratů, třeba "musím zabezpečit rodinu", "potřebuji nové auto, dům, spoustu jiných důležitých nových věcí", nebo moje oblíbené, sám používám: "musím si našetřit dost peněz na důchod, vláda mi nic nedá". Nevím, sám cítím, že tento smysl života pokulhává, jen se mi těžko vyjadřuje proč. Ve svém okolí mám pár velmi bohatých lidí, kteří mi stále tvrdí, že vydělávání peněz bylo to nejhorší rozhodnutí, co v životě udělali. Rozumově to možná ještě chápu, ale zatím to tak necítím, možná za pár let.

Druhým nejhorším smyslem života, který člověk hledá někde jinde, je "chci být šťastný". O kombinaci prvního a druhého, raději ani nemluvím, to už je spíš případ pro psychiatra. Ale k samotné problematice štěstí jako smyslu života. Těžko vám kdy kdo řekne, kde máte takové štěstí najít. Ti starší a moudřejší nejspíš řeknou, že sami v sobě. A ti ještě moudřejší poví, abyste nic takového nehledali. Buď šťastní jste, nebo nejste, obojí je součástí života. A co si budeme povídat, pokud bychom byli sto procent času šťastnými, tak bychom si toho ani nevšimli, byl by to pro nás normál.

Za další velmi nebezpečný smysl života považuji "zdraví". Obzvlášť když ho mají lidé spojené ruku v ruce s výkonností. Často slýchávám věty typu "Potřebuju být zdravý, abych mohl chodit do práce a živit rodinu". A přitom ten samý člověk si jistě netroufne říct velmi nemocnému člověku "Tvůj život nemá žádný smysl, protože nejsi zdravý". Neboli zdraví pro mě jako smysl života neobstojí.

A co smysl života "práce"? Já bych ji přirovnal ke koníčkům nebo jakýmkoli jiným aktivitám. Tedy zajímavá náplň života, ale jeho smysl?

Jako poslední velmi rozšířený smysl života jsem si nechal jednu nebezpečnou lahůdku a to je „mým smyslem života jsou děti". Teď nemyslím jejich výrobu (v mladém věku také jistě rozšířený smysl života), ale vše, co souvisí s jejich výchovou a předáním do společnosti. No nevím, nejvíc mi na tom nesedne jistá "krátkodobost" tohoto smyslu. U jednoho dítěte je to cca 18 let, ale co pak? Život ztratí smysl a musí se hledat nějaký jiný? A jaký? Čekat na vnoučata? Děti jsou asi důležitou součástí života a je hezké jim věnovat spoustu energie, ale jako smysl života je to podle mě krátkozraké. Mimo jiné máme totiž dětem spoustu věcí předat a připravit je na cestu životem. A na základě toho, jak vidím rodiče a děti kolem sebe, tuším, že ten proces předávání dokáží bohužel jen minimálně ovlivnit. Bez ohledu na to, co dětem rodiče říkají, že mají dělat a jak se mají chovat, ony stejně od nich odkoukají přesně to, jak se rodiče sami chovají a jak sami přemýšlí. Jsou pro ně ideálním vzorem. Už jen právě proto vnímám jako důležité, aby rodiče žili takový život, jaký chtějí, aby jejich děti jednou měly.

To mě ještě přivedlo k úvaze, kdy má někdo jako smysl života právě svého partnera a na ničem jiném mu nezáleží. Problém závislostí by byl ale na samostatný článek, tak třeba někdy příště.

Nakonec asi zůstanu přeci jen u toho "přežít". Ono to totiž nemusí nutně znamenat "přetrpět". Může to i znamenat pohodový život, za ničím se nehonit, nic nepředstírat, často se usmívat a brát věci tak, jak přijdou. Neboť dokud žijeme, má to všechno smysl.

A co vy, máte nějaký originální smysl života, za kterým si stojíte?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Daniel Cícha | úterý 6.5.2014 21:16 | karma článku: 12.84 | přečteno: 773x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jitka Štanclová

S mou figurou číšnici neudělám

Aneb malá blogerka lapena do sítí. Někdy se to schumelí a je pravda, že některé věci jsou i předvídatelné, aspoň u mne.

3.6.2023 v 20:45 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 120 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Rozhodni se pro změnu zbytek půjde sám

Poslední dobou se rozhoduji, co dál a jak začít změnu k lepším zítřkům. A zde je můj posun v dané oblasti. Rozhodni se a zbytek povolí a půjde ti na ruku.

3.6.2023 v 18:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 |

Jan Vavřík

Jak vás dítě dokáže rozbourat aneb Tatínku, kdo je to hajzl?

Už jednou jsem psal, že mám rád hlídací víkendy. Přes týden na sebe nemáme tolik času, proto si to s šestiletou dcerkou užíváme na plné obrátky. Někdy mě ale svými hláškami dokáže totálně rozbourat. Jako nedávno.

3.6.2023 v 14:32 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 1247 |

Jan Andrle

Těsně vedle

Důvěra v politiky není láska bezmezná. Současná vláda jakoby si pořád myslela, že její voliči, ke kterým se počítám, jí budou tleskat a obdivovat za kdejakou krávovinu. Tak tedy ne, aspoň za mě.

3.6.2023 v 13:43 | Karma článku: 11.38 | Přečteno: 193 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Dále vzpomínám na domov ze zajetí

Slepice seděla na vejcích a pak si hned první den pyšně vykračovala se svými kuřaty po dvoře. Alma zrovna dělala obchůzku a objevila se za rohem. Když zahlédla kuřata, strnula. Slepice nebyly nic nového, především ten nepřívětivý

3.6.2023 v 7:49 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 199 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1355

Po studiu jsem přibližně 15 let působil v managementu střední české firmy. Nyní se zaměřuji převážně na osobnostní rozvoj, poradenství, vedení lidí, změnové projekty jednotlivců i firem, koučování a terapii.

Více info na Daniel.Cicha a CitimSeDobre.cz

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....